SAFRANBOLU’NUN KÖYLERİ

İlçeye bağlı toplam 59 köy vardır. Bu köyler 178 mahalleden meydana gelen dağınık yerleşimlerdir.
ağaçkese1
AĞAÇKESE KÖYÜ
Safranbolu-Eflani karayolu üzerine kurulan Ağaçkese Köyünün ilçe merkezine uzaklığı 15 km. olup, yolu asfalttır. 3 mahalle 113 hane olan köyün nüfusu 250′dir. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. İçme suyu yeterlidir. Köy konağı, cami, sağlık evi ve 361 hat kapasiteli telefon santrali vardır. Halk geçimini tarım, hayvancılık ve Kardemir A.Ş.’de çalışarak sağlamaktadır.
AKKIŞLA KÖYÜ
AKKIŞLA KÖYÜ
Safranbolu’ nun kuzeyinde Ovacuma bölgesinde yer alan Akkışla Köyünün ilçe merkezine olan uzaklığı 38 km. olup, ilçenin en uzak köyüdür. 3 mahalle 139 hane olan köyün nüfusu 420′dir. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köy konağı, cami, sağlık evi ve telefon vardır. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.
ALÖREN KÖYÜ
ALÖREN KÖYÜ
Safranbolu’ nun doğusunda Toprakcuma bölgesinde yer alan köyün ilçe merkezine olan uzaklığı 37 km.dir. 2 mahalle 120 hane olan köyün nüfusu 145′dir. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köy konağı, cami ve telefon vardır. İçme suyu yeterlidir. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.
AKÖREN KÖYÜ
AKÖREN KÖYÜ
Köyün ilçe merkezine uzaklığı 20 km.dir. 104 hane olan köyün nüfusu 53olup, sağlık evi, cami ve 271 hat kapasiteli telefon santrali vardır. İçme suyu yeterlidir. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.
Köyde bulunan kaya mezarları Akören Köyünü tarihi bir yapıya kavuşturmaktadır.
AŞAĞIÇITAK KÖYÜ
AŞAĞIÇITAK KÖYÜ
İlçeye uzaklığı 25 km. olan köy, 26 hane ve 65 nüfustan oluşmaktadır. Köyde bulunan pınarın suyunun böbrek hastalarının taş düşürmesi ve böbrek taşı oluşumunu engellediği söylenmektedir. Bu nedenle sudan yararlanmak için köye çevreden çok sayıda gelen vardır. Ayrıca köyün yakınında “acı su” tanımlanan mineral su kaynağı vardır.
AŞAĞIÇİFTLİK KÖYÜ
AŞAĞIÇİFTLİK KÖYÜ
Köyün ilçe merkezine uzaklığı 8 km.dir, 41 hane olan köyün nüfusu 95 olup, sağlık ocağı, cami ve telefon santralı vardır. İçme suyu yeterlidir. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA


AŞAĞIDANA KÖYÜ
Safranbolu-Bartın karayolu kenarına kurulmuştur. İlçe merkezine uzaklığı 8 km.dir. 3 mahalle 79 hane olan köyün kışlık nüfusu 105′dir. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köy halkının asıl geçim kaynağı Karabük Demir Çelik Fabrikasıdır. Köyde; köy konağı, 2 camisi ve telefon vardır ve içme suyu yeterlidir.
“Bir söylentiye göre köyün adı dane köy’ dür. IV Halifeden biri olan Hz. Ali Tökür denilen mevkiden çevreyi izlerken buranın güzelliği karşısında büyülenmiş ve buralar bir dane diyerek köyün adı dane kelimesinden esinlenerek zamanla günümüzde kullanılan “Danaköy” şekline dönüşmüş, 1940 lı yıllarda Aşağıdana ve Yukarıdana olarak iki muhtarlığa ayrılmıştır.”
AŞAĞIGÜNEY KÖYÜ1
AŞAĞIGÜNEY(KELEÇOĞUN)KÖYÜ
Aşağıgüney köyü batı karadeniz bölgesinde Karabük ili Safranbolu ilçesinin Kastamonu il sınırında Soğanlı çayının kuzeyinde yer alan yörenin büyük köylerinden birisidir.Kuzeyinde Şiringüney (Eski adı Kadıncı),doğusunda Yukarıgüney (Dolayıgüney) ve Sofçular, güneyinde Saitler (Saatler) ve batısında da Geren ile Gündoğan… (Sarıyanı) köyleri bulunmaktadır.
Köyümüzün tarihi tam olarak bilinmemektedir fakat çok eskiden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır.Köyümüzün tarihi geçmişi araştırılmakta olup elde edilen bilgiler bu sayfada zamanla yayınlanacaktır.
Karabük iline 30 km, Safranbolu ilçesine 25 km uzaklıktadır. Karabük-Kastamonu karayoluna Toprakcuma köyünden 8 km mesafede asfalt yol ile bağlanmış olup, aynı zamanda Karabük-Ovacık yolu köyümüzden geçmektedir. Ulaşımı kolay ve sorunsuzdur.
Daha önce Kastamonu ili Araç ilçesine bağlı bir köy iken, Karabük il olduktan sonra 2000 yılında yapılan bir referandum ile Karabük’e bağlanmıştır.
Son yıllarda safran üretimine başlanmış ve halen 11 aile 11 dönüm safran ekimi yapmaktadır.Yıllık 6 kg civarında safran çiçeği hasadı yapılmakta olup, 5 ton civarında safran soğanı mevcuttur.Köyümüz safran çiçeği üretiminde çok başarılı olup il özel idaresi tarafından desteklenmektedir.
Köyümüzde son yapılan nüfus sayımına göre 265 kişi ikamet etmektedir.Temmuz 2008 tarihi itibari ile yurt içinde ve dışında köyümüz nüfusuna kayıtlı 966 erkek, 1423 bayan ile toplam 2389 kişi mevcuttur.Bu nüfusun büyük bir kısmı İstanbul’da ikamet etmektedir.

BAĞCIĞAZ KÖYÜ
Safranbolu’ nun kuzeyinde Ovacuma bölgesinde yer alan köyün ilçe merkezine uzaklığı 34 km. olup, ilçenin uzak köylerinden biridir. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. 2 mahalle 66 hane olan köyün nüfusu 142′dir. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. Yolu stablize olup, içme suyu yetersizdir.
BOSTANBÜKÜ KÖYÜ
BOSTANBÜKÜ KÖYÜ
2 mahalle 732 hane ve 1850 nüfusuyla Safranbolu’ nun en büyük köyüdür. İlçeye 4 km.lik asfalt yolla bağlanmıştır. Sebzecilik ve meyvecilik çok gelişmiştir. Son yıllarda seracılık modern bir şekilde yapılmaktadır. Köyde İlköğretim Okulu, Köy konağı, cami, sağlık evi ve 552 hat kapasiteli telefon santralı vardır.
ÇATAK KÖYÜ
ÇATAK KÖYÜ
Safranbolu’ nun doğusunda yer alan köyün yolu stablize olup ilçe merkezine uzaklığı 24 km.dir. 2 mahalle 43 hane olan köyün nüfusu 115′dir. İçme suyu yeterlidir. Köyde telefon vardır.
ÇAVUŞLAR KÖYÜ
ÇAVUŞLAR KÖYÜ
Safranbolu’ nun güneyinde yer alan köyün ilçe merkezine uzaklığı 25 km. olup yolu stablizedir. 3 mahalle 82 hane olan köyün nüfusu 156′dır. İçme suyu yeterlidir. Köyde telefon, köy konağı ve cami bulunmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
11-CABBAR KÖYÜ1
CEBBAR KÖYÜ
Köyün ilçe merkezine uzaklığı 34 km.dir. 6 mahalle 85 hane olan köyün nüfusu 180 olup, cami ve 255 hat kapasiteli telefon santralı vardır. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. İçme suyu yeterlidir. Halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.
ÇERÇEN KÖYÜ
ÇERÇEN KÖYÜ
Kirazı ve üzümü ile meşhur olan köy, Kuzyaka Dağının yamacına kurulmuştur. İlçe merkezine 4 km..lik asfalt yolla bağlanmıştır. 5 mahalle 101 hane olan köyün nüfusu 105′dir. İçme suyu yeterli olup köyde cami, telefon ve köy konağı vardır.
ÇIRAKLAR KÖYÜ
ÇIRAKLAR KÖYÜ
Safranbolu-Kastamonu karayolunun 15.Km yer alan Çıraklar Köyü 1 mahalle 100 hane ve nüfusu 225′dir. İçme suyu yeterli olup okul, telefon, cami ve köy konağı vardır.
12-CÜCAHLI KÖYÜ
CÜCAHLI KÖYÜ
Safranbolu’ nun kuzeyinde Ovacuma bölgesinde yer alan köyün ilçe merkezine uzaklığı 30 km. olup, ilçenin uzak köylerinden biridir. 3 mahalle 48 hane olan köyün nüfusu 180′dir.
Cücahlı, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Karabük iline 38 km, Safranbolu ilçesine 30 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
DAVUTOBASI KÖYÜ
DAVUTOBASI KÖYÜ
Safranbolu ilçesine adını veren safran bitkisinin tek yetiştirildiği yöredir. Bu değerli bitkinin yetiştirilmesi günümüzde sadece birkaç aile tarafından yapılmaktadır. Ayrıca tarihi değeri olan Kaya Mezarları burada bulunmaktadır.
Safranbolu’ nun tarihi köylerinden Davutobası’ nın ilçe merkezine olan uzaklığı 23 km.dir ve yolu asfalttır. 1 mahalle ve 66 hane olan köyün nüfusu 100′dür. İçme suyu yeterli olan köyde cami, telefon ve köy konağı bulunmaktadır.
13-DANİŞMENT KÖYÜ
DANİŞMENT KÖYÜ
İlçe Merkezine uzaklığı 25 km olan köy 2 mahalle, 53 hane olup nüfusu 185′tir. İçme suyu yetersiz olup taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
DEĞİRMENCİK KÖYÜ
DEĞİRMENCİK KÖYÜ
İki mahalle ve 80 hane olan Değirmencik’ in nüfusu 85′tir. İlçe merkezine 20 km. olan köyün içme suyu yeterli olup taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Cami, sağlıkevi ve 304 hat kapasiteli santral bulunmaktadır.
DEREKÖY
DERE KÖY
İlçe merkezine uzaklığı 32 km. olan Dereköy’de 4 mahalle ve 85 hane bulunmaktadır. Nüfusu 195′tir. İçme suyu yeterlidir. Yolu stablize olan köyde cami, telefon olup taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır.
DÜZCE(KİRPE)KÖYÜ
DÜZCE KÖYÜ
İki mahalle 55 hane olan Düzce’nin nüfusu 173′tür. İlçe merkezine uzaklığı 10 km. olan köyün içme suyu yeterlidir. Taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Köyde cami, telefon ve köy konağı bulunmaktadır.
GEREN KÖYÜ
GEREN KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 30 km. olan Geren Köyü’nde hane sayısı 23 olup nüfusu 55′tir. İçme suyu yeterli olan köyde cami, telefon bulunmaktadır. Halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan köyün yolu stablizedir.
GÖNDOĞAN KÖYÜ1
GÜNDOĞAN KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 33 km. olan Gündoğan Köyü’nün hane sayısı 36 olup nüfusu 25′tir. Cami, telefon ve köy konağı bulunan köyde içme suyu yeterlidir.
HACILAROBASI KÖYÜ
HACILAROBASI KÖYÜ
Hacılarobası’nda bulunan Kaya Mezarları köye tarihi ve turistik bir konum kazandırmaktadır. Kuruluş yıllarında etrafı surla çevrili olan köyün giriş çıkış kapıları yakın tarihte restore edilmiştir. Yolu stablize olan köyde içme suyu yeterli olup, 225 hat kapsamlı santral, köy konağı, cami ve sağlıkevi bulunmaktadır. İlçe merkezine uzaklığı 28 km. olan köy, 1 mahalle, 117 hane olup, nüfusu 109′dur. Çatal in kayaya oyulmuş tarihi bir eser olup, ayrıca köyde 4 ayrı yerde kazılmış Kaya Mezarı vardır.
HACIHASAN KÖYÜ
HACIHASAN KÖYÜ
Üç mahalle ve 45 haneden oluşan Hacıhasan Köyü’nün nüfusu 195′tir. İlçe merkezine 33 km. olan köyün içme suyu yetersiz olup, köyün yolu stablizedir. Cami, telefon ve köy konağı olan köyde taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır.
HARMANCIK KÖYÜ
HARMANCIK KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 30 km. olan Harmancık’ta 1 mahalle, 23 hane olup nüfusu 57′dir. İçme suyu yeterli olan köyde halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
İNCEÇAY KÖYÜ3
İNCE CAY KÖYÜ
Safranbolu-Bartın karayolunun 20.km. sinde yer alan İnceçay tam anlamıyla bir orman köyüdür. 3 mahalle ve 123 hane olan köyün nüfusu 240′tır. İçme suyu yeterlidir. Taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Köyde cami, telefon ve sağlık ocağı bulunmaktadır. Nağıza fasulyesi ile meşhurdur.
İNCEKAYA KÖYÜ
İNCEKAYA KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 7 km. olan İncekaya Köyü’nün üzümü ve tarihsel değeri olan su yolu, İncekaya Köprüsü ile meşhurdur. Köprü 110 m. uzunluktadır. 33 m. lik kısmı derenin üzerindedir. Büyük kemerin yanında küçük beş kemer vardır.Yolu asfalt olan köyün içme suyu yeterlidir.1 mahalle, 81 haneden oluşan köyün nüfusu 173′tür. Cami, telefon, köykonağı ve altyapısı olan köyde taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Safranbolu’ nun meşhur çavuş üzümleri bu köyün bağlarında yetişmektedir.
KADIBÜKÜ KÖYÜ
KADIBÜKÜ KÖYÜ
İki mahalle 100 haneden oluşan Kadıbükü Köyü’nün nüfusu 109′dur. Yolu stablize olan köyde cami, telefon, köy konağı mevcut olup, içme suyu yeterlidir. Halk geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Köyde bulunan ahşap tarihi konak, köyün tarihini yansıtmaktadır.
15-KARACATEPE KÖYÜ1
KARACATEPE KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 24 km. olan Karacatepe Köyü’nde 1 mahalle, 26 hane bulunmaktadır. İçme suyu yetersiz olan köyün nüfusu 49′dur. Yolu stablize olan köyde cami, telefon ve köy konağı bulunmaktadır.
3-KARAPINAR KÖYÜ
KARAPINAR KÖYÜ
Bir mahalle, 62 hane olan Karapınar Köyü’nün nüfusu 125′tir İlçe merkezine uzaklığı 20 km. olan köyde cami, telefon ve köy konağı bulunmaktadır. Yolu stablize olan köyün içme suyu yetersizdir.
KARIT KÖYÜ
KARIT KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 8 km. olan Karıt Köyü’nün yolu asfalt olup, köyde cami, köy konağı, telefon ve okul bulunmaktadır. 148 haneden oluşan köyün nüfusu 308 olup içme suyu yeterlidir. Araç Çayı üzerindeki Safranbolu ile köyü birleştiren iki göz kemerli Karıt Köprüsü (Çatal Köprü) köyün başlıca tarihi eseridir.
KEHLER KÖYÜ
KEHLER KÖYÜ
Beş mahalle, 73 haneden oluşan köyün nüfusu 227′dir İlçe merkezine uzaklığı 30 km. olan köyde cami, telefon olup, taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. İçme suyu yeterli olup, yolu stablizedir.
KIRIKLAR KÖYÜ
KIRIKLAR KÖYÜ
İlçe merkezine olan uzaklığı 13 km. olan köyde cami, telefon, köy konağı ve sağlıkevi bulunmaktadır. Yolu asfalt olan Kırıklar Köyü’nün içme suyu yeterlidir. 2 mahalle, 86 haneden oluşan köyün nüfusu 218′dir. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. İlçenin sayfiye yerlerinden Gürleyik Orman Parkı bu köyün sınırları içindedir.
KONARI KÖYÜ2
KONARI KÖYÜ
İlçe merkezine 11 km. uzaklıkta bulunan köyde okul, 521 hat kapasiteli santral, köy konağı, cami, sulama ünitesi ve altyapı bulunmaktadır. Yolu asfalt olan köyün içme suyu yeterli olup, taşımalı ilköğretim uygulaması merkezidir. 242 hane olan köyün nüfusu 649′dur. Sebzecilik, meyvecilik ve seracılık çok gelişmiştir. Konarı’ da bulunan Dipsiz Göl yörenin sayfiye yeridir. Aynı zamanda da Konarı’nın bahçelerinin sulanması amacıyla kullanılır. Konarı Köyü’ nün 200 m. kuzeyinde Eflani Çayı üzerindeki tarihi Taşköprü Candaroğulları zamanında yapılmış olup; uzunluğu 34 m. ve iki yuvarlak kemeri vardır. Ayrıca köyde bir de tümülüs vardır (Yücele Tepe).

KUZYAKAHACILAR KÖYÜ
Bir mahalle 40 haneden oluşan Kuzyaka Hacılar Köyü’nün nüfusu 38′dir. İlçe merkezine uzaklığı 14 km. olan köyde cami, telefon olup, içme suyu yetirlidir. Köyün yolu stablizedir. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

KUZYAKAKÖSELER KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 8 km.’dir. Yolu asfalttır. 3 mahalle ve 85 haneden oluşan köyün nüfusu 130′dur. İçme suyu yetersizdir. Köyde cami, telefon ve köy konağı vardır.

KUZYAKAÖTEKÖY KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 13 km.’dir. 1 mahalle ve 38 haneden oluşan köyün nüfusu 71′dir. İçme suyu yeterlidir. Köyde cami ve telefon vardır.
NAVSAKLAR KÖYÜ
NAVSAKLAR KÖYÜ
Navsaklar, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Karabük iline 12 km, Safranbolu ilçesine 5 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım: Köyde bamya domates sebze olarak önemli miktarda yer alır.Safranbolu ilçesinin yüzde doksan bamiya tüketimini karşılamaktadır.Ayrıca kiraz şeftali üzüm çilek gibi meyvelerde önemli miktarda yetiştirilmektedir.Hayvancılık ise yok denecek kadar azdır.
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
OĞULÖREN KÖYÜ
OĞULÖREN KÖYÜ
Oğulören, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
oğul adındaki bir türk akıncı beyi tarafından yerli rumlardan alınmıştır.köyde ören bağı adı verilen bir bölgede vardır.tarihi çok eskiye dayalı bir yerleşim birimidir.mezarlığındaki yüzlerce yıllık mezar taşlarının çoğu hırsızler tarafından çalınmıştır ne yazıkki köyde en büyük aile kayıkçı ailesdir.
köyde mantı yemeği hakimdir,bandırma yapılır.hamur işleri ağırlıklıdır
Karabük iline 26 km, Safranbolu ilçesine 18 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, kısmen Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.orman içinde doğası mükemmel bir köydür.nemsiz kuru hava hakimdir.gündüzleri sıcakta olsa akşam ve gecelei serindir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, [[içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
16-ÖRENCİK KÖYÜ1
ÖRENCİK KÖYÜ
Örencik, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.Beş mahalleden oluşur.Örencik merkez mahalle,Yukarı mahalle,çilekli mahallesi,cemalller mahallesi ve osmansökü mahallelleri.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri: Ne yazıkki eskiden kalan bazı gelenekler zaman içinde uygulanmadığı için unutulmuştur.Bayramlarda toplu yemek ikramları vardır.Ayrıca son yıllarda ihdas edilen bir geleneğimiz Köyde Cenaze olduğunda köylünün ortak katkılarıyla törene katılanlara yemek ikram edilmektedir.Merkez mahallede Hıdırellez şenlikleri yapılmaktadır.Ayrıca 2008 de başlattığımız güzel bir uygulamada Kandil geceleri artık beş mahalle ve davetlilerin katılımıyla her kandil bir mahallede yemekli ve mevlit okunarak kutlanmaktadır.Kadir gecesi Cemaller mahallesinde kutlandı.Mevlit kandilide Yukarı mahallede kutlanacaktır 8.Mart Pazar 2009.Bu hayırlı örf ve adetin bundan böyle devamını sağlamak köylü vatandaşların katkılarına bağlıdır.Bu organizasyona finansman sağlamak veya sponsor olmak şeklinde katkı yapmak gerekmektedir.Köyde ikamet edenlerin yanında İstanbul vb yerlerdeki hemşehrilerimizden finansman veya sponsorluk beklemekteyiz.Muhtarımız Şaban ÇAKIR,Hacı Ali SARI iletişim sağlanabilir. REGAİB KandiliOsmansökü Mahallesinde Kutlanacaktır.
Karabük iline 28 km, Safranbolu ilçesine 20 km uzaklıktadır.Cevresi Ormanlarla kaplıdır.Küçük bir deresi vardır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak kış koşulları gayet ağır geçmektedir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bu tesbit son 15 yıldır kaybolmuştur.Artık tarımda hayvancılıkda dibe vurmuştur.Gençlik köyden uzaklaşmaktadır.Ekonomik nedenlerle sürekli göç vermektedir.Genellikle İstanbulda Fırıncılık ve pastacılk sektöründe iş yapmaktadırlar.Son yıllarda Memurluk yapan gençlerde hayli çoğalmıştır.Üniversite ve yüksek okul mezunu geclerimizde her yıl karınca hızıylada olsa artmaktadır.
Daha öncesi Bilinmemekle birlikte, Satı isminde Bir kadın’ın Muhtarlık yaptığı En yaşlımız olan Hacı Ömer YILMAZ tarafından söylenmektedir.14.03.2009
Köyde bir ilköğretim okulu vardır ama taşımalı öğretim olduğu için okul köy hizmetlerinde kullanılmaktadır. Köyde, içime suyu şebekesi vardır. Kısmen Kanalizasyon vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Yukarı mahalle sınırları içersinde bulunan soğuk su mevkiindeki eski DÇ.Garajı Muhrarlık Bürosu olarak düzenlenmiştir.
pelitören köyü1
PELİTÖREN KÖYÜ
Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. tam anlamıyla olmasada “pelit” kelimesinin anlamı meşe agacı meşe palamudu anlamına gelmektedir
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Karabük iline 29 km, Safranbolu ilçesine 21 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
yazları tipik karasal iklim hakimdir genelde karadeniz bitki örtüsü ormanlarla kaplı olmakla birlikte küçük ağaçlıklar da mevcuttur
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
7-SAKARALAN KÖYÜ
SAKARALAN KÖYÜ
Sakaralan, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün tarihi geçmişine ait bilgiler çok azdır.Tarihi yapılar eski köy değirmeni ve köy çeşmesi kaldırımıdır. Fakat köyün ilk kurucu Emin Bey denilen bir yeniçeri askerinin Abaza Hasan Paşa isyanından sonra gelip kurduğuna inanılır. Köyün eski camisinin bu kişi tarafından yapıldığına inanılır. Bu eski cami yıllar önce yıkılmış olup yerine yeni cami yapılmıştır.Köyün ahalisi genelde Kastomonu ve çevre yerlerden gelip yerleştiği bilinir. Köy 1936 senesinde Akveren köyünden ayrılmış olup Sakaralan ve Yağcı mahallerinden oluşmaktadır. Köyün rakımı yüksek olmakla beraber tarıma elverişli arazi günden güne azalmaktadır. Günümüzde Köy orman arazisi olma tehditiyle karşıyadır. Kepez dağı köyün Yörükköy ve Akören köyü arasında sınırları belirlemiş olup yazın açık bir günde bu dağdan Safranbolu ve Karabük gözükmektedir.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Safranbolu ve çevre köylerden farklı değildir.
Karabük iline 25 km, Safranbolu ilçesine 17 km uzaklıktadır. Pelitören, Akören, Davutobası, Safranbolu arasında yeralmaktadır
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Lakin köyün rakımı yüksek olup kışın çok sert geçtiği de bilinir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.1998 Karabuk sel felaketin den sonra tarım alanları tahrip olmuş ve yerel halk tarımı bırakmıştır. Bu yüzden köy orman tehlikesiyle karşı karşıyadır. Köyün muhtarı Hilmi Yavuz küçük çaplı ağaç işlemeöiligi yapmaktadır. Köyün büyük bir kısmı Istanbul da yaşamakta olup köy git gide ıssız kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün su kaynakları çok zengin olup köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol kısmenasfalt kastamonudevlet yolu asfaltı diğer köye bağlanan yol stabilize yoldur. Ulaşım köyler arası ulaşımı sağlayan minibüs vasıtasıyla olmaktadır. Köyün elektrik ve sabit telefon vardır.
8-SARIAHMETLİ KÖYÜ
SARIAHMETLİ KÖYÜ
Sarıahmetli, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
köyümüz adinı ilk kuruculardan olan SARIAHMET ADINDA ki sahisdan aldigi söylenmektedir.Sarıahmetli köyü 4 deyişik yerde uzun yıllar yaşadıktan sonra su sıkıntısı çektiginden ve bahçelerin çay kısmında oldugundan zamanla yöre köylüsü evlerini bahçe içerisine yapmıştır.Bu gün hali hazırda köyde yaşlılar yaşamakta olup yazın ise çevre illerden gelen kişilerle nufus artmaktadır Bahçelerinde Elma,Armut Üzüm,Şeftali,Dut,Kıraz,Asma yaprağı,Mısır,Fasulye yetişmektedir.Ayrıca köy içerisinden karabük kastamonu duble yolu geçmektedir.Köy halkı genelde emekli olup kış geceleri ise evlerde toplanılıp hoş sohbetler yapılır.
Safranbolu ilçesine bağlı sarıahmetli köyünün Geneleksel yemekleri arasında yaprak sarma Tavuklu bulgur pilavı kaz yagından yapılmış bandırma yufka ekmekten yapılan börek ıspanaklı çökelekli gözleme
KÖYÜMÜZ KARABÜK KASTAMONU KARAYOLU ÜZERİNDEDİR KARABÜK İLİNE 27 KM SAFRANBOLU İLÇESİNE 23 KM KASTAMONUYA 90 KM DİR
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyde kanalizasyontarihinde yapılmıştır içme suyu vardir tarinde gelmişt
SARIKÖY1
SARI KÖY
Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Karabük iline 39 km, Safranbolu ilçesine 31 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
9-SAT KÖYÜ
SAT KÖYÜ
Satköy, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür ortala sup Dini bayramlarda KOLANGA yapılır.Bayramın ikinci günü başlar ve üç gün sürer. Öğle ve akşam yemekleri için öğünlerde sıra ile üç veya dört ev nöbetçi olur, her evin bireyleri nöbetçi evlere dağıtılır.Herkes herkesin evinde yemek yediğiiçin kavga ve küslük pek olmaz.Zengin fakir ayrımı olmadan bütün haneler Kolanga verir. Kolanga günümüze kadar sürdürülen en güzel adetlerimizdendir. Yemekte genelde düğün çorba,haşlama et,bamya,etli yaprak sarma ,etli patlıcan dolması , pilav , börek ve baklava sunulmaktadır
Karabük iline 12 km, Safranbolu ilçesine 9km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Köyün ekonomisi tarıncılığa dayanmaktadır
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
TAYİP KÖYÜ
TAYYİP KÖYÜ
Doğusunda Yağmurlu Köyü, batısında Bartın İli Ulus ilçesine bağlı ulupınar , kuzey doğusunda Bartın İli Ulus ilçesine bağlı Karakışla köyü kuzeyinde Bartın İli Ulus ilçesine bağlı Kayabaşı köyü güneyinde Bartın İli Ulus ilçesine bağlı Bahçecik köyü, güney doğusunda Safranbolu ilçesine bağlı Nebioğlu köyleri bulunmaktadır.2000nüfüs sayımında 375 kişi vardır.Deniz seviyesinden yüksekliği 300m dir.
Tayyip Köyüne ulaşım Safranbolu İlçesin den Bartın istikametine doğru 45 km gidildikten sonra ana yoldan 3 km ayrılıp köye ulaşmış oluyoruz.Köyümüz Bartın İl sınırında bulunmaktadır.
Köyün iki büyük,(Örencik ve Mahmutoğlu) beş küçük (Pazarkese,Elfikoğlu,Çakıl,düz,muhacirler) mahalleleri vardır. Köyün Merkez ve Örencik mahallesinde birer İlköğretim okulu olmasına rağmen taşımalı eğitim yapıldığından okullar kapatılmıştır. Köyümüzün okur yazar oranı %100 dür. Mevcut öğrenciler taşımalı sistem ile Ovacuma Beldesine götürülmektedirler. Merkez ve iki büyük mahallede(Örencik ve Mahmutoğlu) camii olup hepsinde de imam bulunmaktadır. Tayyip Köyünde Sağlık Ocağı veya Sağlık Evi bulunmamaktadır . Köyümüzün ve mahallelerinin içme suyu sorunu yoktur,ama yolları stabilizedir. Köyün doğusundan başlayıp batısına kadar Ovacuma deresi geçmektedir Halkın geçim kaynağı genel olarak hayvancılık ve ziraatcılık olasına rağmen son zamanlarda köyde 1980-90 yılları arasında büyük bir gurbetçilik başlamış ve hızla nüfus azalması olmuştur köyde sadece emekli kesim kalmaktadır desek yanlış olmaz.Tayyip köyü,son yıllarda emekli olan vatandaşlarımızın köyüne dönmesiyle (özellikle yaz aylarında) nüfus artışına sahne olmaktadır. 1984 yılında elektrik enerjisi alan Tayyip Köyü tam otomatik telefon santraline sahiptir. Köyümüzde kıraathane ve bakkal yoktur ,halk ihtiyaçlarını;Abdipaşa ve Ovacuma Beldelerinde haftanın belirli günlerinde kurulan halk pazarlarından temin etmektedirler.Ayrıca son zamanlarda çevre ilçe esnafları köylerdeki Pazar potansiyelini fark edip servis araçları ile köylere servis sağlamaktadırlar
TOKATLI KÖYÜ
TOKATLI KÖYÜ
Tokatlı, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Karabük iline 10 km, Safranbolu ilçesine 2 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi VARDIR Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi deVARDIR Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
TOPRAKCUMA
TOPRAKCUMA KÖYÜ
Safranbolu-Kastamonu karayolunun 22. Km.’sinde bulunur. 1 mahalle ve 93 haneden oluşan köyün nüfusu 140′dır. İçme suyu yetersizdir. Köyde cami, köy konağı, 424 hat kapasiteli santral ve 7 personelin görev yaptığı sağlık ocağı vardır. Karasu olarak adlandırılan kaynak, aynı zamanda yörenin sayfiye yeridir.
ÜÇBÖLÜKKÖYÜ
ÜÇBÖLÜK KÖYÜ
Kuzyaka Dağı’nın güney yamacında yer alır. İlçe merkezine 21 km. stablize bir yol ile bağlıdır. 2 mahalle ve 103 haneden oluşan köyün nüfusu 65′tir. İçme suyu yeterlidir. Köyde cami, telefon ve köy konağı vardır. Köyde M.Ö. 2000 yılına ait kaya mezarları vardır.
Üçbölük, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün asıl adı Ilbarıt’tır. Ilbarıt kelimesi eski türkçe ve moğolca olup, Ilbarlar-İlberler-anlamına gelmektedir. Tarihçi ve yazar İlber Ortaylı’nın ismi ile aynıdır. Sondaki -ıt eki eski türkçe ve moğolcada çoğul ekidir.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köy ve çevresinde üzüm ve lale figürlü Kaya Mezarları, Bereket Tanrısı Diyonisos Kültü ve Nişler bulunmaktadır.
Karabük iline 24 km, Safranbolu ilçesine 16 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cami bulunmakta olup camide din görevlisi vardır.
YAZI KÖYÜ
YAZIKÖY
Safranbolu’ nun nüfus yoğunluğu bakımından ikinci büyük köyüdür. İlçe merkezine 4 km.’lik asfalt bir yolla bağlanmıştır. 530 haneden oluşan köyün nüfusu 1180′dir.
11 derslikli modern bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. 6 personelle hizmet veren bir sağlık ocağı, 400 hat kapasiteli telefon santrali, köy konağı, su ve kanalizasyon şebekesi ile ilçenin en gelişmiş köylerindendir.
Son yıllarda sebzecilik, meyvecilik gelişmiş olup, yörenin en güzel üzüm bağları Yazıköy’dedir. Rumlara ait mescide dönüştürülmüş kilise binası ile halen kullanılan hamam mevcuttur.
YOLBAŞI KÖYÜ
YOLBAŞI KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 22 km.’dir. 2 mahalle 78 hane olup, nüfusu 219′dur.İçme suyu yeterlidir. Köyde telefon, cami vardır. Taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Demirciler sırtında kazılmış örende, taş yapı iki oda bulunmaktadır. Moğol köyünde kazılmış 5 höyük vardır.
YÖRÜK KÖYÜ
YÖRÜK KÖYÜ
Tarihi evleri ve yerleşimi ile son günlerde yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Yörük Köyü ilçe merkezine 12 km. uzaklıktadır. 1996 yılında Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan köyde, önce 11 sonra 82 ev daha tarihi eser kapsamına alınmıştır. 134 hane olup, nüfusu 150′dir. Taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Halkın geçimi turizme yönelmiştir.

DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA


YUKARIÇİFTLİK KÖYÜ
İlçe merkezine uzaklığı 7 km. olup, 46 haneden oluşan köyün nüfusu 125′tir. Yolu asfalttır. Köyde telefon ve sağlık evi bulunmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
YUKARIDANA KÖYÜ
YUKARIDANA KÖYÜ
İlçeye 7 km. uzaklıkta olan köy, 69 hane ve 105 nüfuslu bir yerleşim birimidir. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son zamanlarda köyde arıcılık oldukça gelişmiştir.

(EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİM)ALINTI

RESİMLERİN ÜSTÜNE TIKLAYARAK  İZLEYEBİLİRSİNİZ

İYİ GÜNLER SİZİNLE OLSUN

SELAMİ ALKAN(SND) 2010 SAFRANBOLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: